Month: oktobris 2015

Par neatkarīgo žurnālistiku Lielvārdes novadā

Prieks, ka Lielvārdes novada domes vadības septembra lēmums lauzt sadarbības līgumus uzreiz ar 3 medijiem, ir izrādījies nekļūdīgs. Atsevišķi žurnālisti jau atgriezušies patiesības “sargsuņu” lomās un daudz kritiskāk vērtē domes darbu (pagaidām gan tikai sociālajos tīklos). Tiesa gan, joprojām vērojama tendence aizstāvēt bijušos maizes tēvus. Cerams, ka ne ar mērķi atkal kopīgi gatavot priekšvēlēšanu kampaņas, lai kopā ar bijušo maizes tēvu atgrieztos pie siles un par kārtējiem 30 sudraba grašiem dziļdomīgi klusētu.

Lai nu kā, laužot līgumus ar medijiem, pašvaldība gadā ietaupa 12 000,- EUR, bet iedzīvotāji iegūst objektīvāku un no vietējās varas neatkarīgāku informāciju. Dažu mediju pārstāvju rūgtums par zaudētajiem ienākumiem liks mūsu darbu vērtēt īpaši kritiski, atklātās problēmas palīdzēs ātrāk rast risinājumu, bet ietaupītos līdzekļus varēsim izmantot novada attīstībai. Augļus redzēsim jau nākamgad – tiks uzsākta sporta laukuma projektēšana Avotu masīvā, turpināsies darbs pie Lāčplēša laukuma izveidošanas.

Vienlaikus ejam uz arvien lielāku atklātību. Ne vien turpinām un turpināsim domes sēžu videotranslācijas (ko likums neprasa), bet pirmoreiz Lielvārdes novada vēsturē pašvaldības mājas lapā esam publicējuši arī nerediģētus videomateriālus no aizvadītās preses konferences (uz ko aicinājām visus vietējos medijus) un tikšanos ar Lielvārdes iedzīvotājiem. Tajos tiek skarts ne mazums iedzīvotājiem aktuālu problēmu.

Ar novembra mēnesi Lielvārdes novada mājas lapā tiks publicēti arī domes sēžu protokoli (uz ko norādīja jautājumā pašvaldībai persona ar vārdu “Guna”).

Gan politiķiem, gan mediju pārstāvjiem jāstrādā tikai un vienīgi iedzīvotāju labā. Katram savā vietā godprātīgi un profesionāli darot savu darbu, ieguvēji būs visi!

P.S. Vai kāds žurnālists publicējot sociālajos tīklos rakstus par Lielvārdes novadu un pēc līguma laušanas paziņojot, ka viņš ir neatkarīgs žurnālists, pirms tam bija no kāda atkarīgs? Gribētos kādam atgādināt ne tikai par mediju līgumu, bet arī par to, kā kāds žurnālists vasarā varēja nodarbināt, iespējams, savu radinieku par pašvaldības līdzekļiem, liedzot šādu iespēju citiem uzņēmumiem.

 

Sešpadsmitās nedēļas kopsavilkums un kritiskais skatiens uz mani kā jauno pašvaldības vadītāju

Principi. Ilgu laiku esmu dzīvojis nelielā eiforijā un izlicies, ka jaunajā novada vadībā viss ir kārtībā, tomēr laikam jau pats sevi vari piemānīt, bet apkārtējos tomēr ne. Šoreiz savā kopsavilkumā veltīšu daudz kritikas. Kāds būs apvainojies, iespējams, kāds ļoti vēlēsies manu atkāpšanos, taču es turēšos pie saviem principiem un pēc tiem arī turpināšu savu darbību domē.

Skolotāju diena. Pirms kritikas gan vispirms vēl mazliet par pozitīvo. Piektdien Lielvārdes kultūras namā tika atzīmēta Skolotāju diena. Tika sveikti skolotāji, kuri tika izvirzīti nominācijai “Dzīves skolotājs”. Priecājos par iespēju tajā piedalīties un uzskatu, ka skolotāji šādu pasākumu noteikti ir pelnījuši.

Jubileja. Savukārt sestdien Jumpravas vidusskola svinēja 40 gadu jubileju, un uz šīm svinībām bija sanākuši gan bijušie skolas direktori un pedagogi, gan arī absolventi. Forši, ka Jumpravā ir tādi skolas entuziasti, kas atceras skolu, un arī tie skolēni, kas pašlaik mācoties skolā domā, kā atjaunot vecas tradīcijas – piemēram, atkal izveidot skolas radio mezglu. Lai izdodas!

Bezatbildība vai savtīgas intereses? Šonedēļ daudzas lietas manī raisīja lielas pārdomas. Jā, manā vadībā ir pagājušas jau 100 dienas, tomēr vai viss ir tik forši, kā no malas dažreiz izskatās? Ir daudzas fundamentālas lietas, kas ir mainījušās domē un pašvaldībā, taču joprojām ir lietas, kas nemainās. Un dažbrīd atkal gribas teikt vārdu “BEZATBILDĪBA”! Šobrīd vēl nevaru lietot vārdus “SAVTĪGAS INTERESES”, jo tam vēl nav pierādījumu, taču uz to vedina domas.

Policists bez autovadītāja apliecības. Jau mēnesi nevaru sagaidīt no izpilddirektora lēmumus par pašvaldības darba uzlabošanu. Kāpēc tas būtu jādara? Pirms mēneša konstatēju, ka pašvaldības policijā darbā tika pieņemts darbinieks bez autovadītāja apliecības, kas policijas priekšniekam šķiet pavisam normāli. Labi, drīzumā autovadītāja tiesības tika nokārtotas, taču, kā izrādās, šis darbinieks nepietiekama autovadītāja stāža dēļ 3 gadus nedrīkst vadīt operatīvo transportlīdzekli. Taču arī tas pašvaldības policijas priekšniekam šķiet normāli, kaut gan konkursā viens no galvenajiem priekšnosacījumiem bija autovadītāja apliecība.

Darbā stundu vēlāk? Nekādu problēmu. Vēl pirms trim nedēļām konstatēju, ka kāds pašvaldības policists uz darbu sestdienā ierodas par stundu vēlāk. No pašvaldības policijas priekšnieka un izpilddirektora nekāda reakcija neseko! Protams, pieprasu paskaidrojumu no izpilddirektora, taču tieku mierināts, ka izpilddirektors kā vietējais visu kontrolē un viss būs kārtībā. Paļaujos, ka būs.

Policijas auto bez OCTA polises un promiles. Bet jau nākošajā nedēļā izpilddirektoram jau it kā kontrolējot situāciju pašvaldības policijā, izrādās, ka policijas automašīnai laicīgi nav nokārtota OCTA, un divas brīvdienas policija nevar izmantot savu transportu. Vai ar to viss ir beidzies? Nē! Pieprasot izdrukas no policijas alkometra, izrādās, ka sestdienas rītā 8.06 ir veikta alkohola pārbaude, un personai konstatēts alkohols 0,08 promiles. Gaidu atkal paskaidrojumu no izpilddirektora, bet, visticamāk, gan jau viss atkal esot kārtībā…

Rudens lapas. Novirzoties no pašvaldības policijas tēmas, vēl kāda neskaidrība – dodoties uz Skolotāju dienas pasākumu kultūras namā, kāds labdaris ar traktoru birstēja un attīrīja trotuāru no lapām, taču nākamajā dienā dodoties uz Jumpravas vidusskolas salidojumu neviens labdaris neatradās, kas ar traktoru un birstēm parūpētos par rudens lapu novākšanu no trotuāriem, lai ciemiņi nesabrien kājas.
Varbūt nozīme ir tam, kuras tieši pašvaldības amatpersonas dodas uz pasākumu?

Jauni štati Remtē. Un vēl – ja kāds domā, ka SIA “Lielvārdes Remte” ir par maz darbinieku, tad man tādas pārliecības nav. Ja runājam par tarifu samazināšanu, tad līdzekļu nav, bet radīt jaunas darba vietas, lūdzu, nekādu problēmu. Man, kā Lielvārdes novada iedzīvotāju interešu pārstāvim SIA “Lielvārdes Remte”, tāds uzskats nav!

 

100 dienas jeb piecpadsmitās nedēļas kopsavilkums

Šoreiz varbūt nevis atskats uz konkrēto nedēļu, bet gan uz 100 jaunajā amatā pavadītajām dienām.

Pozitīvais – darbs jaunajā amatā sākās ar balsojumu par audita veikšanas kārtību, jaunajai koalīcijai nolemjot auditu vispirms veikt administrācijā, kas uz šo brīdi ne tikai ļāvis ietaupīt novada budžetā, bet turpmāk arī ļaus papildināt budžetu. Jaunā vadības komanda atbalstīja arī jau pirms nepilna gada biedrības “Lielnovads” ierosinājumu par komiteju skaita pārskatīšanu. Ir komitejas, kur tiešām šī apvienošana bija efektīga, bet Kultūras, izglītības, sporta un jaunatnes lietu komitejā apjoms ir liels izskatāmo jautājumu skaits, un šai komitejai iespējams būtu jāsanāk kopā 2 reizes mēnesī, jo pēdējā A.Mazitānes vadītā komisija darbu sāka 14.30, bet beidza pirms 19.00. Ir pārskatīti daudzi līgumi, kurus neturpinot būs ietaupījums novada budžetā. Šajā mēnesī darbu pabeigs Darbinieku atlīdzības nolikuma darba grupa, un tiks pārskatīti darbinieku vērtēšanas principi. Ir izstrādāti un apstiprināti “Graustu” noteikumi. Atsevišķi pašvaldības vadošie darbinieki ir pabeiguši ieviest dzīvē auditores norādījumus. Notikusi tikšanās ar daudzām pašvaldībā reģistrētām biedrībām, kā arī notikusi tikšanās ar medijiem un iedzīvotājiem. Visas pozitīvās lietas nemaz uzreiz tā nevar uzskaitīt.

Negatīvais – straujā kadru mainība, kā arī dažu pašvaldības darbinieku (arī kapitāsabiedrības) nevēlēšanās strādāt iedzīvotāju labā.

Tomēr 15 nedēļa tika pabeigta pozitīvās noskaņās – šogad, 2 gadu pēc kārtas, Lielvārdes kultūras namā Lielvārdes novada sporta un kultūras attīstības fonds rīkoja kafejnīcas vakaru ar Ēnu dejām. Paldies Vēsmai Zlidnei un visiem atbalstītājiem par izdevošos pasākumu un ceru, ka tiksimies pēc gada jau trešajā pasākumā!

Četrpadsmitās nedēļas kopsavilkums

Vispirms vēlos atvainoties visiem Lielvārdes novada iedzīvotājiem par nepatiesu informāciju – SIA “Lielvārdes Remte” patreizējais vadītājs A.Sirsniņš sniedza man nepatiesu informāciju par to, ka jaunais tarifu projekts jau ir iesniegts Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā. Izrādās, ka jaunais tarifu projekts vēl joprojām nav iesniegts. Rītdien darbu uzsāk jaunais SIA “Lielvārdes Remte” valdes priekšsēdētājs, ceru, ka jaunais tarifu projekts tiks iesniegts tuvākajā laikā.

Pozitīvais atkal no florbolistiem – kārtējās uzvaras. Šoreiz virslīgas spēlē biju sarūpējis balvas arī labākajiem spēlētājiem (ar domes līdzekļiem tam nav nekāda sakara).

Ceru, ka drīz Lielvārdes novada Jauniešu dome tiks savās telpās, bija nelieli brāķi remontdarbos, un ceru ka izpilddirektors uzņēmumam, kurš veica remontdarbus, piemēros soda sankcijas tāpat kā uzņēmumam, kurš veica dzelzceļa pārbrauktuves gājēju pārejas rekonstrukciju.

Šobrīd ir beidzies darbs pie kapu apsaimniekošanas, un nākošnedēļ izpilddirektora vietnieks Kultūras komitejā piedāvās iespējamos risinājumus “Grāmatu klēts” dāvinājuma pieņemšanā. Tāpat arī izpilddirektora vietnieks vada darba grupu pie Atlīdzības nolikuma grozījumiem.

Šonedēļ konstatēju nepilnības pašvaldības policijas darbā – vispirms nesaprotamu iemeslu dēļ darbā par jaunāko inspektoru tika pieņemts cilvēks, kuram uz to brīdi nebija autovadītāja apliecība, un kurš nākamos trīs gadus nevarēs vadīt operatīvo transportlīdzekli. Pagaidām nekāda atbildība no pašvaldības policijas priekšnieka netiek prasīta. Tāpat apstiprinājās informācija, ka daži policijas darbinieki brīvdienās mēdz uz darbu ierasties novēloti. Gaidīšu ziņojumu no izpilddirektora, bet atkal pagaidām pašvaldības policijas priekšnieks nekādu atbildību nenes.

Izpilddirektors pieprasīja paskaidrojumu no vienas iestādes par pašvaldības transporta izmantošanu, tomēr uzskatu, ka būtu jāizvērtē visa pašvaldības transporta izmantošana, tāpēc pieprasīju atskaiti par transporta izmantošanu.

Nākošnedēļ paies 100 dienas kopš vadu Lielvārdes novada domi, tāpēc tiek rīkota preses konference medijiem.

Tāpat arī tiks izlemts kuri deputātu kandidāti ieņems A.Troskas un J.Reihlera vietas.

Trīspadsmitās nedēļas kopsavilkums

Vispirms jau vēlos apsveikt visus pedagogus Skolotāju dienā! Novēlēšu Jums visiem veselību un izturību Jūsu darbā!

Par godu Skolotāju dienai, pēc mana ierosinājuma, piektdien notika basketbola mačs starp Lielvārdes pašvaldības un Jumpravas vidusskolas komandām. Līdzīgā, bet draudzīgā spēlē nedaudz pārāka izrādījās Lielvārdes pašvaldības komanda. Paldies visiem spēlētājiem, atbalstītājiem, līdzjutējiem, un pasākuma galvenajiem organizatoriem – Agrim un Ingai!

Šajā nedēļā tika atzīmēta Veco ļaužu diena. Prieks, ka uz šo pasākumu bija pulcējušies seniori gan no Lielvārdes, gan arī no pagastiem. Arī visiem senioriem novēlu stipru veselību!

Florbolistiem kārtējās uzvaras, par ko kā vienmēr prieks!

Šonedēļ LTV tika parādīts raidījums par Lielvārdi. Kopumā teiktu, ka tomēr pozitīvi, un prieks par erudītajiem muzeja darbiniekiem, bet ir daži momenti, kam būtu tomēr jāpievērš uzmanība.

Diemžēl man nezināmu iemeslu dēļ pašvaldības policijas priekšnieks jau 4 mēnešus atļauj vadīt operatīvo transportlīdzekli darbiniekam, kurš saskaņā ar MK noteikumiem to darīt nedrīkst.

Domes sēdē beidzot ir noslēdzies jautājums par kapu sakārtošanu – turpmāk kapus apsaimniekos pašvaldība, bet privātbiznesa jomā paliek bēru ceremoniju rīkošana.

Vēl tika lemts par “graustu” komisijas izveidošanu, kas ļaus šai komisijai apsekot nekustamos īpašumus un konstatējot nekustamo īpašumu par videi degradējošu vai ekspluatācijai bīstamu, tiks pieņemts lēmums par paaugstinātas nekustamā īpašuma likmes piemērošanu.

Tika arī saskaņā ar likumdošanu apstiprināta gan mana, gan I.Baloža alga, kas tika pieņemta lielā vienprātībā, tomēr lemjot par V.Volontes un A.Troskas izdotajiem rīkojumiem, kur viņi paši sev ir noteikuši algas, pēkšņi iepriekšējais balsojums tika aizmirsts. Lai man nepārmestu, ka izsaku puspatiesības, tad ļaušu arī Jums uzzināt, kā tika noteikta domes priekšsēdētāja un vietnieces alga 2014. un 2015.gadā:

Image_00182

Un vēl V.Volonte domes sēdē stāstīja par to, cik sliktas ir manas juridiskās zināšanas, bet pati aizmirsa, ka par A.Troskas rīkojuma, ar kuru tika noteikta viņas alga, īsti balsojumā piedalīties nevarēja, bet to lai izvērtē KNAB.

Par kapu apsaimniekošanu un V.Volonti runājot – saprotu, ka pašvaldībā ir diva veida cilvēki, vieni, kuri māk atzīt savas kļūdas, citi, kuri nemāk. Piemēram, visu cieņu Reihleres kundzei, kura konstatējot, ka kapos dažos gadījumos netika pareizi iekasēta pašvaldība noteiktās maksa par kapu ierādīšanu, atzina šo faktu, un tika noslēgta vienošanās. Tāpēc cienu šo kundzi par šādu rīcību. Savukārt V.Volonte uzskata, ka pašvaldības darbinieki mēģina no viņas un A.Troskas nelikumīgi atgūt līdzekļus. Atzīstu, ka gan es, gan I.Balodis izdeva arī rīkojumus pēc tā paša principa kā V.Volonte un A.Troska, bet tiklīdz pašvaldības darbinieki norādīja, ka šie rīkojumi nav atbilstoši likuma normām, mēs atgriezām šos līdzekļus. Laikam jau kādam ir vēlme mēģināt to pasniegt kā “ņirgāšanos”, bet tieši otrādi, domāju, ka kāds līdz šim ir “ņirgājies” par likumiem un traktējis tos tikai sev par labu.

Un visbeidzot, šajā nedēļā par savu iespējamo aiziešanu no Lielvārdes novada domes paziņoja A.Troska. Pagaidām oficiāls apstiprinājums tam nav, tomēr arī šoreiz tieši A.Troska mēģina aiziet no politikas nevis kā goda vīrs, bet mēģinot “apliet ar dubļiem citus kolēģus”. Arī pēc aiziešanas no politikas, ja tas notiks (pagaidām tam neticu, zinot cik veikli pēc ievēlēšanas Reģionu alianses deputātiem mainījās domas par priekšsēdētāja amatam piemērotāko kandidātu), A.Troskam nedaudz būs jāatgriežas politikā, jo tā kā A.Troska domes sēdē minēja, ka esmu izkrāpis miljonu, tad vēlēšos dzirdēt pierādījumus šim faktam, vai arī pieprasīšu publisku atvainošanos. Šo gan es uzskatu par ņirgāšanos.

Tomēr šīs nedēļas kopsavilkumu beigšu, citējot P.Timrotu: “Lielvārdē kanti tur “Kante” un Lielvārdē ir paši erudītākie muzeja darbinieki” (laikam tāpēc varbūt tieši šajās vietās sestdien bija liels apmeklētāju pieplūdums?).

Lai izdevusies nākamā nedēļa visiem, kurā iespējams SIA “Lielvārdes Remte” tiks pie jauna vadītāja!